School Staff

Headteacher
L Byron

Deputy Headteachers
C Parker
G McIntyre

Religious Education
E Smith - Head of Department
J Holdsworth - Citizenship Coordinator
J Kennedy – Assistant Head of Year 7
S McGee - Assistant Head of Department
D Shuttleworth E Sturdy
E Urwin - Assistant Head of Department

Art
D Quigley - Head of Art
N Kipling
D Deverell

Business Studies
L Martin - Head of Department
R Lupton
A Reeve
S Renwick

English
L Hayes - Head of Department
P Barber - Head of Media Studies
M Dunn – Assistant Headteacher/Director of Sixth Form
M Gillow
H Hankey
D Johnson
H Johnston
E Moran - Assistant Head of Departmen
E O’Hara - Head of Bede House
S Robinson - Assistant Head of Year 11 / Head of Wilfrid House
N Rose - Head of Drama
R Stephenson
L Wilkinson – Assistant Headteacher

Geography
C Graham
N Hardy
C Harding
A Hannant - Assistant Head of Humanities

Health & Social Care
L Quicke - Head of Vocational Courses
L Batty - Head of Sociology/Criminology
R Carter - Assistant Head of Year 9
N Palmer

History
S Hutchinson – Head of Humanities
C Hanlon
S Miller – Head of Year 7
A Toulson
J Vicary

ICT/Computer Science
D Minton - Head of Department
A Brook
S MacDermott - Assistant Headteacher

Mathematics
L Devlin - Head of Department
D Athey - Pupil Premium Co-ordinator
I Aisbitt
E Clark
J Clark
C Donnelly
M Davies
N Higgins - Assistant Head of Department
K Ibbetson
S Johnson - Assistant Head of Department
R Morley - Assistant Head of Department
C Pullen - Assistant Headteacher
P Rolston - Assistant Headteacher/Lead Practitioner

Music
K Wearmouth - Head of Department
R Bell - Head of Aidan House

Modern Foreign Languages
P Robertson - Head of Department/Curriculum Development and Research Lead
K Mould
A Richardson
C Crawford

Physical Education
A Turnbull - Head of Department
A Bell
J Holmes - Swimming Instructor / Lifeguard
D Joynes
M McGowan
D Palmer
C Pryer
V Puvis
D Smith - Assistant Head of Year 10
J Somers - Assistant Headteacher
M Widdowson

Psychology
H Thompson - Head of Department / Head of Year - Sixth Form
V Nighoskar - Assistant Head of Year 8

Science
E Mulligan - Head of Department
H Barnham - Head of Year 11
A Charlton
P Clarke
A Dalton
S Ebberley - Assistant Head of Department
E Hodgson
C Little – Lead Practitioner/Careers Assistant Lead
S Lord - Assistant Head of Department
C Moore
R Poots
H Robertson
A Wright

SEN Learning Support
L Kreczak - SENDCo
K Allaway - Learning Support Assistant
M Creamer - Learning Support Assistant
C Davis - Learning Support Assistant
N Gough - Learning Support Assistant
M Mangles - Learning Support Assistant
A Smith - Learning Support Assistant

Technology
L Maddison - Head of Design Technology
S Coulthard - Head of Year 9
L Hillyard - Lead Practitioner
P Watson - Assistant Headteacher / Designated Lead Child Protection and Safeguarding Lead

Administrative Staff
M Allen - Attendance
S Anderson - Personnel
J Clark - Exams
D Dowson - Data
B Giblin - Receptionist / Sixth Form
K Lewis – Reprographics
A Robinson-Ruddock – BHCET Clerk to Governors/Company Secretary
J Summerbell – Head’s PA
C Swindells - Head of Year Support

Finance
A Hill - Finance and Operations Manager
J Hart - Finance Officer
S Nevin - Finance Officer

Site Management
M Metcalf - Caretaker
K Stamp - Caretaker
G Tonge - Caretaker

Student Welfare
J Usher - Student Welfare Team Co-ordinator / Child Protection and Safeguarding Team
S Denning - Family Support Worker
E Ramsey - Chaplain
A Siddell - First Aid Officer
M Stephenson - Senior Learning Mentor
T Young - Learning Mentor

Learning Resource Centre
L Heads - Learning Resource Centre Manager / KS3 Support

Catering
A Lawson - Chef Manager
A Wilson Dando – Assistant Catering Manager
I Williamson – Head Chef

Sixth Form Support
A Goddard - Careers Advisor (KEY Stage 4 & 5)

Cover Supervisors
E Giblin
A Mangles

Technical Support
C Boyd - Science
D Cassidy - ICT
I Maddison - Technology
S Sedgewick - ICT

Educational Visits Support
A Barker
M Oliver